Soustřeďte se a možná uslyšíte zvláštní zvuk. To se firemní právníci hrabou ve špinavém prádle. Volkswagen, přistižený při dvou ničivých skandálech s emisemi, whistleblowery opožděně vítá. Automobilka se zoufale snaží, aby se na její malér zapomnělo, a na minulý týden stanovila termín, dokdy mohou zaměstnanci vystoupit s informacemi – i kdyby měli obvinit sami sebe – výměnou za to, že nebudou propuštěni a nebudou muset hradit škodu (ochrana před trestním stíháním v tom však zahrnuta není). Whistlebloweři se už podíleli na odhalení, že firma přeháněla svá tvrzení o emisích oxidu uhličitého. Pokličku nad dalším skandálem – manipulacemi s emisemi oxidů dusíku při testech motorů – však nezvedl nikdo z VW. Přišla na to jedna nevládní nezisková organizace, pravděpodobně s pomocí někoho z Evropské komise.

Nemilosrdné klima

Když VW začal zpracovávat výsledky této amnestie, do novinových titulků na celém světě se dostali jiní whistlebloweři. Bylo oznámeno, že Takata, japonská firma pošpiněná skandálem s defektními airbagy, by se možná nejhorším potížím vyhnula, kdyby věnovala větší pozornost zaměstnancům v Americe, kteří bili na poplach už před deseti lety. Vyšetřování, o kterém minulý týden informovala televize BBC, zjistilo, že firma British American Tobacco (BAT) podplatila pracovníky programu pro kontrolu tabáku Světové zdravotnické organizace. Výsledky vyšetřování byly podpořeny dokumenty, poskytnutými manažerem, jenž se údajného podmazávání zúčastnil. Firma BAT…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte