otakar va gemund
otakar va gemund • Autor: Respekt

Policejní kontroloři začali vyšetřovat policisty, kteří vloni 17. listopadu zabránili aktivistovi Otakaru van Gemundovi protestovat na shromáždění proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana. Nizozemský překladatel, žijící už čtvrt století v Česku, se tehdy chystal s kamarádem dostat do blízkosti Miloše Zemana, který spolu s dalšími státníky oslavoval na různých místech Prahy výročí svobody, aby si před ním mohl rozevřít košili a ukázat mu nápis na hrudi: Miloši, na čí straně jsi… Když se mu to nepodařilo na Národní třídě, přesouval se ke Karolinu, kde prezident zahajoval výstavu. Cestou ho legitimovali policisté, toho dne už podruhé, a dělali to pod různými záminkami, které průběžně měnili (podezření, že je exhibicionista, že je podobný hledané osobě nebo že chtěl skočit pod auta v prezidentské koloně). Otakar van Gemund si zásah natáčel, včetně chvíle, kdy jej policisté odváželi na služebnu. Video ukazuje policisty, kteří nejsou schopni vysvětlit, proč perlustrují jeho autora na ulici, nutí ho, aby si před nimi rozepnul košili, a když spatří nápis, odvezou jej na policii. Celé to působí jako účelová svévole, která má zabránit van Gemundovi ve vyjádření názoru.


Stížnost Otakara van Gemunda nakonec skončila na obvodním oddělení policie prvního pražského obvodu. „Ředitel oddělení zahájil s…

26. leden - 1. únor, č. 5/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26. leden - 1. únor, č. 5/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte