49-kom-konvicka kopie
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Martin Konvička, šéf Bloku proti islámu, byl policií obviněn z podněcování nenávisti vůči islámu. Jakmile se tato informace dostala minulý týden na sociální sítě, rozběhla se vášnivá debata, jestli je to dobře, nebo ne. Většina, soudě podle sledování diskusí, si myslí, že je to špatně. Buď proto, že s Konvičkou souhlasí, a tudíž si nemyslí, že hlásá něco špatného. Anebo s ním nesouhlasí, ale obávají se, že soud z něj udělá mučedníka. Častým argumentem také je, že za slova se soudit nemá. Ten se ale velmi brzy může obrátit proti nám všem.

Kde se kdo učí

Společnost, která by i bez soudů nedokázala čelit výrokům Martina Konvičky, by za moc nestála. Když hovoří o tom, že je na muslimy nutné použít plyn, připravit pro ně koncentrační tábory či že z nich nadělá masokostní moučku, mělo by být v demokratické společnosti dost veřejně aktivních lidí, kteří to rezolutně odsoudí. Veřejný tlak potom z autora takových slov udělá člověka, jemuž nikdo nenaslouchá.

Česká společnost zůstala někde v půli cesty. Konvička je sice částí společnosti kritizovaný, ale zastání našel například u šéfredaktora MF DNES Jaroslava Plesla a svým způsobem i u prezidenta Miloše Zemana, když se vedle něj 17. listopadu postavil na pódium. Konvičkova radikální slova jsou často označovaná za neškodná.

Dlouhodobě žijeme v představě, že Česku žádní extremisté nehrozí, jsme přece něco jako hobiti, kteří brblají, nezajímají se sice o druhé, ale ani moc neškodí. Toto zlehčování je v zemi, kde ve…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte