Mitas, továrna, dělník, pneumatika
Trpělivost se vyplácí. Někdy rekordně. (Továrna Mitasu) • Autor: ČTK

Mít na kontě víc než 15 miliard korun, to se v Česku v novodobé historii podařilo jen pár nejbohatším lidem, jako jsou finančníci Petr Kellner či Pavel Tykač. Teď jejich řady rozšíří další dva muži, u nichž je přitom skoro jisté, že jejich jména zatím většina lidí neslyšela. Jde o Tomáše Němce a Oldřicha Šlemra, kteří vybudovali a vlastnili napůl gumárenské impérium jménem Česká gumárenská společnost, sdružující tradiční tuzemské pneumatikářské značky jako Mitas, Barum či Rubena.

Jejich firmu obouvající především vše, co nejezdí po silnici, tedy traktory, stroje, ale částečně i motocykly a kola, minulý týden koupila švédská průmyslová skupina Trelleborg. Nabídla za ni rekordních 31 miliard korun, které si po schválení celé transakce antimonopolními úřady oba muži rozdělí.

Němec ani Šlemr se v tuzemských médiích příliš nevyskytovali a tradici být nenápadní a nepříliš sdílní dodržují i po obchodě snů. „Budeme chystat další projekty, mluvit o nich je ale zatím předčasné,“ řekl časopisu Forbes ke svým plánům Němec. Příliš otevřený není ani Šlemr. „Většinou bývá úspěšné to, o čem se nemluví,“ napsal Respektu. Jako o milovníku moderního umění se o něm nicméně už delší dobu ví, že chystá stavbu nové galerie na Malé Straně v Praze. Podle něj je to zatím běh na dlouhou trať. „V zásadě lituji všechny, kteří podnikají nebo pracují v oboru stavebnictví, neboť vláda byrokracie je tady opravdu bez omezení. Ale myšlenka postavit na prozatím nevyužitém pozemku ve spolupráci s jedním z…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte