„Naše soudnictví má své chyby jako každé lidské zařízení, ale v této zemi jsou naše soudy těmi velkými rovnostáři a před našimi soudy jsou všichni lidé stvořeni sobě rovni,“ píše se ve slavné knize Jako zabít ptáčka. A i když v ní  nakonec spravedlnost nezvítězí, čtenář si odnáší víru, že soudy mohou být na straně slabších, když na tom budeme trochu pracovat.

Další kapitoly v této nekonečné snaze se psaly minulý týden i u nás. Během pár dní jsme mohli číst zásadní a objevná rozhodnutí zdejších soudů. Jako první zmiňme případ Zuzany Candiglioty. Té se vůbec nelíbilo, když ji policisté ve vlaku vyzvali k předložení dokladu, aniž k tomu měli důvod. Hledali sice tou dobou uprchlíky, ale právnička Candigliota usoudila, že není její povinností ukázat průkaz, když jí policie nesdělila srozumitelný důvod, například, že se podobá hledané osobě. Soud jí dal za pravdu s tím, že nelze vynutit kontrolu totožnosti jenom proto, že ve vlaku mohou uprchlíci sedět – a navíc když je patrné, že Zuzana Candigliota uprchlík není. Policie proti rozsudku protestuje a chystá se odvolat.

Druhý případ se týkal aktivistů Petra Vrabce a Miloše Neubauera, kteří v létě nakreslili před parlament siluetu muže, což měla být symbolicky znázorněná oběť chystaného škrtání financí pro sociálně slabé. Za vandalství byli nejdříve odsouzeni jeden k ročnímu a druhý k půlročnímu podmíněnému trestu. Soudkyně Dana Šindelářová ale konstatovala, že nešlo o vandalismus, nýbrž o politický protest. „Neznamená…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte