1. Jak chránit vnější evropské hranice?

Maďarský plot na hranici se Srbskem a Chorvatskem se osvědčil, uprchlíky zastavil, říkají čeští politici. Problémem plotu ale je, že přesunul řešení krize na Chorvatsko a Slovinsko. Proto je třeba uvažovat o ochraně hranic Unie jako celku. Jednoduchá teze však naráží na velké problémy.

Především – otázka ochrany hranic a pohybu uprchlíků je v pravomoci národních států. Unijní úřady mohou pouze doporučovat, posílat peníze a experty. Rozhodování a akce závisejí na místních vládách, které se zatím neuměly na společném řešení dohodnout.

Dalším problémem je členitost unijních hranic. Plot by šel postavit na hranici Maďarska (tam už stojí), Chorvatska, Rumunska a Bulharska (i tam se staví). Řecké pobřeží včetně ostrovů nicméně oplotit nelze. Evropské státy by mohly poslat do úžiny mezi řecké ostrovy a Turecko lodě, jež by určitě část běženců od riskantní plavby odradily. Víc lidí by ale plulo v noci nebo na delších, méně střežených místech. Víc peněz by tedy šlo do kapes převaděčů a víc lidí by se utopilo. Navíc Evropa střežená vojenskými čluny před chudáky prchajícími před válkou by výrazně pozbyla svůj dnešní lesk.

2. Kdy budou hotspoty?

V polovině října otevřelo Řecko první přijímací centrum (také se mu říká hotspot) na ostrově Lesbos, kam připlouvá z Turecka nejvíc lidí. Stejné by měly být zřízené na dalších čtyřech ostrovech ležících nejblíž tureckému pobřeží. Jeden už je i v Itálii na ostrově Lampedusa.…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte