Začneme-li příkladem zostra, tak ODS dostala v letech 2010 a 2012 od brněnské společnosti D-Pharm finanční dary ve výši 12 milionů korun. Pak ale díky zájmu několika zvědavců vyšlo najevo, že společnost D-Pharm nemá žádný zisk, že ji vlastně nikdo z ODS nezná a že neexistují ani řádně podepsané darovací smlouvy. Strana pak raději příspěvek dárci vrátila.

Stejně tak vládní hnutí ANO dostalo od několika společností během uplynulých čtyř let 20 milionů korun, přičemž všechny tyto firemní dárce vlastní jedna osoba, shodou okolností šéf hnutí Andrej Babiš, a firmy pobírají tuzemské i evropské dotace.

Pokud projde právě projednávaný návrh zákona o financování politických stran, měl by být s touto praxí konec a žádný podobný dar, jako jsou oba zmíněné, už tady do budoucna nikdo v politice nedostane.

Vláda se snažila vtělit do zákona všechna hlavní doporučení Evropské unie. Tedy především co nejvíce omezit riziko, že zákony jsou schvalovány či zamítány proto, že se to hodí bohatým sponzorům stranických pokladen. Nebo že státní či evropské dotace dostávají firmy jako odměnu za politický sponzoring.

Evropa chce co nejvíce omezit možnosti bohatých společností nebo osob získávat pomocí darů vliv na politiku a měnit ji podle svých potřeb. Takže by financování politických stran mělo být transparentní a prakticky on-line dostupné pro každého občana. V Česku je k těmto reformám nejvyšší čas, tuzemské politické strany mají třeba dvakrát vyšší sponzorské příjmy než strany v…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte