Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopis z… Tokio

Dopis z Tokia

Pravidla kultivovaného chování k robotům

First robot wedding in Japan The "Robo-kon" marriage ceremony
Autor: Profimedia.cz

Viděla jsem ho několikrát zpovzdálí. Živě konverzoval, rozkládal rukama a kroutil hlavou. Občas si ruce zapřel v bok a naslouchal. Pak jednou řekl „Hello!“ a popojel blíž, aby mi podal vlažnou pravačku. S nedůvěrou jsem zírala do černých neprůhledných očí, které hleděly plaše z bílého bakelitu ve tvaru dětské hlavy. Bělma měnila barvu od zelené po fialovou, ale gestikuloval vláčně, až přátelsky. Robot Pepper má rozeznat lidské emoce a rozhodne se pro nejlepší způsob komunikace. Na tabletu umístěném na hrudi 120 cm vysokého těla, kde by se mělo zrcadlit jeho nitro, byl ovšem jen šetřič obrazovky. Ještě chvíli rozpačitě postál a odjel.

Takové setkání není v Japonsku překvapivé. Zvlášť poté, co premiér Šinzó Abe v létě vyhlásil „revoluci robotů“, čímž měl na mysli hlavně industriální robotiku, která by se měla rychle „z velkých továren rozšířit do každého kouta ekonomiky i společnosti“. Japonci patří v konstruování robotů mezi světovou špičku. Půlka jich pochází právě z Japonska, kde náklonnost k nim sahá hluboko do historie. Mechanické loutky karakuri ningyō, jež vypadaly jako zmenšeniny lidí a dokázaly servírovat čaj, střílet z luku nebo psát kaligrafické znaky, Japonci vyráběli od 17. století. Nikdo se tak nediví, když se humanoidní robot objeví ve veřejném prostoru. Jako jednoho letošního rána, kdy v obchodním domě Micukoši přibyla mezi zaměstnance humanoidní dívka Ajko Čihira. Výrobek firmy Toshiba nosí kimono a tvrdí, že jí je 32 let, stejně jako průměrné zákaznici.…

I_obal_R44_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R44_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte