Třináct procent zaměstnanců Generálního štábu Armády ČR zastává agresivní názory neslučitelné s hodnotami, na nichž stojí západní společnost, a nemají problém akceptovat chování, které je evropskému kontinentu cizí. Každý osmý zaměstnanec generálního štábu představuje potenciální bezpečnostní riziko. Na štábu neexistuje jednoznačná podpora bezpečnostní politice České republiky. Takhle zní závěr Analýzy možného výskytu rizikového chování v prostředí AČR, zveřejněný minulý týden v TV Prima.

Bití na poplach je v podobných případech zcela namístě. Zde má ovšem jeden velký nedostatek. Zatím vůbec nevíme, o co přesně jde. A nezdá se, že by nám armáda byla ochotná nějak od nevědomosti ulehčit. Na informaci zveřejněnou v médiích zareagoval tiskový mluvčí generálního štábu (GŠ) Jan Šulc a připustil, že se „v průzkumu projevily nějaké negativní názorové prvky, spojené s vnímáním bezpečnostní situace ve světě“. Ani z toho nemůžeme být moc moudří, protože neznáme samotný průzkum, který proběhl v roce 2013 na zadání ministra obrany Vlastimila Picka. V médiích najdeme jeho fragment – pro 75 procent zaměstnanců GŠ jsou nepřijatelní Romové, třetí nejčastěji zmiňovanou zemí ohrožující ČR je podle nich USA. Pro 47 lidí z 816 dotazovaných je přijatelný trest smrti ukamenováním, pro 134 uříznutí ruky. Ale to zásadní nevíme. V jakých souvislostech byly tyto dotazy kladeny? Jak rozsáhlé bylo dotazování? Proč byl průzkum zadaný? Proč a v jakých souvislostech se šéfová projektu Kateřina…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte