Autor: Profimedia.cz

Brouk Herbie, autíčko VW ze série filmů studia Disney ze šedesátých let, mívalo leckdy velkou smůlu. Vždycky to ale pro ně i pro jeho pasažéry dopadlo dobře. Mnohem čerstvější pokus německé automobilky dát svým autům dar myšlení však zamířil úplně jiným, mnohem nepříjemnějším směrem. Použití tajného softwaru, jenž měl obejít americké předpisy určující množství emisí naftových motorů, uvrhlo VW do krize. A skandál vyvolal další vyšetřování, které může zpochybnit mnohá tvrzení o emisích a spotřebě paliva. Je docela možné, že úder bude tak silný, že se celý automobilový průmysl změní.

Více než překvapení. (Martin Winterkorn)
Více než překvapení. (Martin Winterkorn) • Autor: Profimedia.cz

Škody, které utrpěl VW, největší producent aut na světě, jsou fatální. Cena akcií firmy od zveřejnění triku klesla o třetinu (viz graf č. 1). Hrozí jí miliardové pokuty v dolarech a další finanční tresty. Do její centrály ve Wolfsburgu se přivalí záplava žalob. Je zničena strategie Volkswagenu pro rozhodující, americký trh, jeho pověst leží v troskách. Třiadvacátého září odstoupil generální ředitel VW Martin Winterkorn (minulý týden byl jmenován jeho nástupcem Matthias Müller), jenž v roce 2009, kdy se klamavý, „provinilý“ software poprvé objevil, přímo zodpovídal za výzkum a vývoj.

graf
Autor: Respekt

Vlast Volkswagenu je v šoku. Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová mluvila za mnohé, když prohlásila, že je „více než překvapena“; opoziční strana Zelených však říká, že vláda ve…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte