72_ODVECI_Luce Photography
Z minulosti vytahovat to, o co se lze opřít i dnes. (P. Kvapilová) / Foto: Luce Photography • Autor: Respekt

Jste známá tím, že se snažíte spíše o renesanci žurnalistiky než o renesanci elegance a chování. Proč jste projekt Elegantní Česko odstartovala?

Nemyslím, že by to vybočovalo. Naopak, na moji předchozí práci projekt navazuje. Po odchodu z České televize jsem hodně přemýšlela o současné společnosti a snažila se skrze svoje aktivity v terénu poznat, co se doopravdy děje. Mám pocit, že v řadě ohledů jsme dezorientovaní, ztratili jsme některé základní záchytné body. Zároveň se rodí nové věci a poptávka po tom žít jinak, objevuje se svěží energie. Velkou část těchto dějů média příliš nezaznamenávají.

Jak Elegantní Česko funguje?

Snažíme se mluvit o našich životech, jen jiným jazykem. Začínáme skrze „malé věci“ inspirované minulostí. Móda, pak chování, mezilidské vztahy… Někomu to může připadat povrchní, ale chtěli bychom zachovat to kvalitní ze starého know-how spolu s úctou k řemeslu, kreativitě, kvalitě. Dnes je nám vnucována „rychlá móda“ z řetězců, stále kupujeme něco nového, co se rychle zničí, a tak pořád dokola. Kultivaci dnes nelze čekat shora, od elit. Takže musíme začít každý sám u sebe. Vše se rodí z toho, jaký vztah máme sami k sobě, jak se identifikujeme, vnímáme a chováme v každodenním životě. Jen s tím můžeme řešit vážnější témata jako třeba nyní uprchlickou krizi.

Co lze na videích na webu zhlédnout?

Móda je jakousi vstupní branou. Příběh šatů se sametovými květy nás zavede k osudům konkrétní rodiny z doby první republiky. Za šaty jsou vždy lidé, peripetie jejich života, móda je odrazem doby. Ukazujeme také zajímavé současné precizní tvůrce. Budeme mluvit o přešívání a zachování věcí či hledat Baťovy dřeváčky, fenomén protektorátu. Mohou pak skončit v Národním muzeu. Zájem vzbudila i linie chování. Nejde jen o „holčičí“ projekt, máme také edici Gentleman. A propojujeme generace. Jsme na YouTube, a tak nechybí sedmnáctiletý youtuber s přezdívkou Freescoot, kterého se Martin Gardavský, Muž roku 2011, pokouší proměnit v gentlemana.

obal38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 443

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte