stana kodedova
dnes netváří jako ďábel, ale anděl.Přitažlivé zloJenomže to je zmatení pojmů. Filmový RadimKraviec ani omylem není anděl. Je tosebevědomý, chvílemi celkem vtipný a přitažlivýgrázlík, o němž ale nikdo ani vteřinunepochybuje, co je zač. Rozhodně to není nečitelnýbeztvarý mlok. Zlo může být přitažlivéi nenápadné. Tvůrci si vybrali první variantu,čímž popřeli Krejčířovu podstatu, ježmu umožnila nepozorovaně proklouznoutnahoru.Autoři ho zbavili i jakékoli minulostia zázemí. Film nesleduje žádný vzestup,Kraviec tu nikdy není na dně ani si výrazněnepolepšuje. Neukazuje se tu, že Krejčíř pocházelz honorace komunistických funkcionářůa že jeho vekslácké začátky byly kryténomenklaturními styky. Zjevuje se nám tuselfmademan, jenž z ničeho vystoupal na vrchol– a jeho poctivý otec, majitel tiskárny,na něj nahlíží s despektem.Na veškeré změny oproti faktům majítvůrci jistě uměleckou licenci, kterou jimnikdo nemůže upřít. Potíž je ale v tom, žefilm Gangster Ka jako celek dává smyslpouze tehdy, pokud si jeho postavy a událostineustále spojujeme s realitou. Pročse jinak dívat na drama, ve kterém většinazločinů spočívá v tom, že někdo podepisujenějaké papíry, mluví o DPH nebonechává tisknout peníze?Nejzásadnější překážku, kterou si tvůrcisami postavili do cesty, však představujeschéma vyprávění. Děj totiž zprostředkovávajídvě vedlejší postavy – vyšetřující policistaa bývalý Kraviecův hlavní pomocníka později korunní svědek. Přičemž aniTrenažér chamtivostiZvedl film inspirovaný Radovanem Krejčířemúroveň české gangsterky?KAMIL FILATrochu sympatický chlápek. (Gangster Ka) • Autor: Bioscop

Téma organizovaného zločinu v české kinematografii jako by kopírovalo cestu, jak se s tímto fenoménem vyrovnává zdejší společnost. Po revoluci jsme tu měli Nahotu na prodej o kuplířských ganzích, dlouho poté přišli Sametoví vrazi o sudech v Orlíku. O divokých privatizacích, úplatcích a nečinnosti státní moci, potažmo o jejím propojení se zločinci, se však natáčí až v posledních letech – a stále v jakémsi mytickém hávu. Po pseudo-Františku Mrázkovi v Příběhu kmotra tak nyní přichází pseudo-Radovan Krejčíř ve snímku s laškovným názvem Gangster Ka.

Výpravný a hojně propagovaný film, jenž se inspiroval osudy Krejčíře do doby, než uprchl do Jihoafrické republiky, byl rozdělen na dva díly; první má premiéru teď, druhý na konci listopadu. Už nyní lze říci, že v českém kontextu vykazuje projekt superprofesionální parametry. Dává zapomenout na upachtěnost nedávných tuzemských počinů typu Hranařů, které rozesmívaly tam, kde neměly. Jakmile však nahlédneme pod audiovizuální obal, začne to být problematičtější.

Sehraný tým

Producent Adam Dvořák, jenž stojí i za Příběhem kmotra, opět poskládal dohromady sehraný tým. Jedná se především o lidi kolem režiséra a scenáristy Jana Pachla, kteří spáchali atmosférický krimi seriál Cirkus Bukowsky. V tomto filmu nepůsobí směšně, když někdo vytáhne brokovnici, při automobilové honičce se převrátí auto nebo mafiáni polévají polonahé účastnice soutěže Miss šampaňským. Jsou to jak ti správní filmoví zločinci, tak zároveň zločinci čeští. A reprezentace jejich nevkusnosti ani záliby v teplácích není laciná. Konečně někdo investoval dost peněz a trpělivosti do obrazů nabobského luxusu, aby působil věrohodně. Nešetří se ani leteckými záběry – klidně jen proto, když se potřebujeme dozvědět, že hlavní hrdina sedí ve vězení.

obal38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte