Řekne-li se „auto na vodík“, mnozí si představují, že do nádrže je možné nalít vodu z kaluže. Tak jednoduché to bohužel není. Čerpat je nutné extrémně čistý vodík, který je k dostání jen na pár desítkách čerpacích stanic. Přesto do Evropy dorazily první kusy vozu Toyota Mirai.

Před téměř 20 lety uvedla japonská Toyota na trh hybridní Prius. Prvních pár let se mu takřka univerzálně dostávalo jen posměšků. Firma ale dodnes prodala už osm milionů hybridů a tento pohon má v nabídce každá automobilka. Také vodíková auta prozatím zůstávají spíše terčem posměšků. Fungují totiž v mnohem větší konkurenci než před lety hybridy. Tehdy existovala jen benzinová a naftová auta, „šetřílci“ si pořizovali LPG. Dnes jsou na trhu nejen auta na zemní plyn i LPG a hybridy, ale také dobíjecí hybridy a elektromobily.

Přivést do takové nabídky další alternativu je odvážný krok. Ale má to logiku. Vodíkové auto funguje velmi podobně jako elektromobil. O pohon se stará elektromotor, který však získává elektřinu nikoli z baterie, nýbrž z palivových článků. Ty namísto nabíjení ze zásuvky vyžadují doplňování paliva – v tomto případě vodíku, ale existují i jiné typy. Výhodou je, že na jedno doplnění dojedou dál než srovnatelné elektromobily. Třeba u Mirai je to až 500 kilometrů a k tomu nabízí slušný výkon 153 koní. Výhodou je také doba plnění: baterie se mohou nabíjet jednu až dvanáct hodin, nádrž Mirai doplníte během pěti až deseti minut.

Všechno samozřejmě má svá „ale“. Z výfuku vodíkového…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte