Dominance Berlína? Ale jděte... (Kancléřka Merkelová)
Autor: Globe Media / Reuters

Každé léto se turistická centra na jihu Evropy těší na letadla, která přivezou na dovolenou Němce. Tento rok jsou však setkání Němců s jejich hostiteli ošidná. Giorgos Papadopulos, turistický průvodce z Knóssu na Krétě, přerušil výklad o mínojském matriarchátu a turisty z Berlína se zeptal na vztah německého ministra financí s kancléřkou: „Schäuble s Merkelovou něco má?“ Stejně jako mnohé Evropany ho po sveřepém červencovém vyjednávání o pomoci Řecku zajímá vnitřní fungování země, která se podle jeho názoru snaží „dominovat“ Evropské unii.

Síla peněženky

Pro Němce je takový zájem cizinců o jejich vnitřní politiku novinkou a je jim to nepříjemné. Amerika, supervelmoc, je na zkoumání zvenčí možná zvyklá. Ale vzestup „berlinologie“ Němce děsí. Nemají chuť stát se evropským vůdcem (německy se to řekne „Führer“). Vzhledem ke své minulosti si Němci nepřejí, aby to vypadalo, že dominují.

A přitom se to děje. Tato nervozita vychází ze summitu 13. července, kdy Německo vedlo země eurozóny při nátlaku na Řeky, aby výměnou za třetí pomoc přijali tvrdší reformy a další úspory – přestože to Řekové v referendu odmítli. Ministr financí Wolfgang Schäuble navrhl „dočasný“ odchod Řecka z eura. On i kancléřka Angela Merkelová vyloučili snížení řeckého dluhu; prohlásili, že by to bylo porušením pravidel eurozóny. Potom to vypadalo, že Německo využívá sílu své peněženky, aby slabším členům vnutilo své představy.

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte