Družice GRACE měří gravitační pole Země a umí díky tomu najít i změny v podzemních zásobnících vod. Poměrně přesně lze díky ní stanovit rychlost jejich vyčerpávání či doplňování, většinou však bez dalšího vrtného průzkumu nedovede určit, kolik vody v zásobnících zbývá.

Výjimkou jsou pouštní oblasti v Arábii a na Sahaře, kde se podzemní voda doplňuje jen v ledových dobách. Pro saharskou oblast platí nevyhnutelný, hrozivý výpočet, který ukazuje, že během příštího půlstoletí přijde o 90 procent svých vodních zásob. Problémy ale nastanou mnohem dřív. Lidé budou opět opouštět oázy, zhroutí se velkolepé pouštní utopie nové zelené Sahary a uprchlíci zamíří do města na Nilu a na pobřeží Středozemního moře, které se již dnes hroutí pod náporem lidí. Jen samotná Káhira má asi 20 milionů obyvatel a denně do ní dojíždí možná až tolik lidí, kolik jich žije na celém Slovensku.

Nejlepší situace je v povodí řek Kongo a Amazonka, kde se voda velice úspěšně doplňuje z povrchových srážek. U třetiny velkých světových zásobníků však dochází k přečerpání zdrojů. Týká se to zejména Kalifornie, povodí Gangy a Indu a části severní Číny. Americké bezpečnostní studie přitom hodnotí nedostatek vody jako jednu z příčin sociálních nepokojů. Ohrožený je určitě Pákistán, severní polovina Indie a většina států severní Afriky a Blízkého východu. Kdyby přišlo několik vlhkých let, část zásobníků se vzpamatuje, ale mezitím dojde k růstu populace, která by zřejmě vodní zisk opět vymazala.

Respekt 32/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 32/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte