44_TEMA_Lukas
Skandinávská cesta, Lukasovi přátelé, 1935 • Autor: Jan Lukas

Jedno sychravé podzimní ráno roku 1942 zazvonil v pražském bytě fotografa Jana Lukase telefon a na druhém konci se ozval hlas jeho přátel, manželů Voglových. Krátce předtím dostali stejně jako stovky dalších Pražanů předvolání na shromaždiště na nádraží Praha-Bubny, odkud byly vypravovány vlaky s Židy do koncentračních táborů. Termín se blížil, a manželé tedy přešli rovnou k věci. Lukase požádali, jestli by k nim nemohl hned přijet a vyfotit je i s jejich dvanáctiletou dcerou Vendulkou, dokud jsou ještě všichni spolu.

Ten den Jan Lukas udělal nejznámější fotografii své kariéry. Dal jí název Před transportem. Na snímku stojí mladé děvče v zimním kabátě v jakémsi pokoji. Je pečlivě oblečená i učesaná. Stojí u dveří vedle almary a dívá se trochu stranou. Do popředí přitom vystupují zdánlivé drobnosti: její židovská hvězda na klopě a identifikační číslo 671 zvýrazněné na obdélníkové cedulce, jejíž provázek se dívce zachytil mimoděk na uchu.

44_TEMA5_Lukas
Vendulka Voglová před transportem do koncentračního tábora, 1942 • Autor: Jan Lukas

Další tři fotografie, které tehdy Lukas pořídil a na nichž je Vendulka i s rodiči, se tolik neproslavily, pro ně ale měly nedozírnou cenu. Později totiž otec zemřel v koncentračním táboře a snímky se tak staly posledním zachyceným okamžikem šťastnější části jejich života. Vendulka s maminkou nicméně nakonec přežily. Před koncem války se jim podařilo utéct z pochodu smrti a přes Polsko se snažily dostat do Prahy. Že…

I_obal_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte