Balloons made by the 'ONE' campaigning organisation depicting leaders of the countries members of…
Zákon bubliny: Každá jednou praskne. (Setkání G7 v Drážďanech, červen 2015) • Autor: Globe Media / Reuters

Francie je sama sebou, jen když je na čele,“ napsal zakladatel moderní republiky Charles de Gaulle. Pro současného francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který se ujal vůdcovské role v zahraničí, to byl velký zvrat: před svým nástupem do funkce v roce 2012 měl totiž zkušenost jen s vedením rurálního departamentu Corrèze. Nicméně vede zahraniční politiku pevnou rukou, pevnější než při vedení vlastní země.

U Saúdských Arabů jako doma

Má opravdu široký záběr. Minulý víkend strávil v Paříži organizováním podpory pro konferenci o klimatu, jež se má konat ve Francii v prosinci a o níž prezident doufá, že přijme společný závazek ohledně uhlíkových emisí. Jeho ministr zahraničí Laurent Fabius držel silnou pozici v jednání šesti zemí s Íránem, která 14. července vyústila v dohodu. Byla to ostatně francouzská myšlenka, že v dohodě je zakotven mechanismus, který automaticky obnoví sankce, pokud Írán poruší své slovo. Francie teď sklízí plody své práce a ministr Fabius poletí 29. července do Teheránu, kde se sejde s prezidentem Hasanem Rúháním. Bude to nicméně čistě politická návštěva – k zlosti francouzských podnikatelů, kteří doufali, že budou součástí delegace.

V Zálivu však Francie tak skromná není. Potichu se natlačila tam, kde se uvolnilo místo po Americe, která přišla o sympatie kvůli jednání  Baracka Obamy s Íránem. Prezident Hollande si zaletěl do Saúdské Arábie čtyřikrát od svého nástupu do funkce a letos v květnu se stal po mnoha letech prvním zahraničním…

I_obal_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte