Pokud vezmeme v úvahu altruismus, budeme se mít všichni lépe díky „ekonomice starosti o druhé…
Pokud vezmeme v úvahu altruismus, budeme se mít všichni lépe díky „ekonomice starosti o druhé“ • Autor: Matthieu Ricard / Agence RAPHO

Západní společnost si opět jednou, jako už mnohokrát předtím, klade otázku, jak dál. O úpadku naší civilizace se opět píší knihy, stejně tak se množí publikace o tom, jak napravit, co se pokazilo. Matthieu Ricard, buddhistický mnich, který kdysi začínal jako nadějný francouzský vědec a po čtvrt století meditací se vrátil na Západ, má pro nás recept. Je jím altruismus.

Najděte si tiché místo, zklidněte se a soustřeďte se na to, že od tohoto okamžiku se chcete zbavit utrpení a přát sobě jen to nejlepší. Pak začněte myslet na své nejbližší, nechte se naplnit láskou a soucitem k nim a chvíli tak zůstaňte. Později rozšiřte tyto laskavé myšlenky i na další lidi, na ty, kdo trpí, i na ty, kteří ublížili vám nebo lidstvu jako takovému. I oni totiž chtějí být šťastni. A z celého srdce si přejte: Ať jsou všichni tvorové osvobozeni od utrpení a jeho příčin. Toto dělejte opakovaně, třeba 20 minut denně.

Pokud nad těmito slovy mávnete rukou, že Google vám po zadání slov „meditace“ a „štěstí“ za pár vteřin vychrlí podobných návodů stovky, máte pravdu. A přesto byste měli zpozornět: muž, který vám ukazuje cestu ke štěstí, opravdu ví, o čem mluví, protože je mu přisouzen titul „nejšťastnějšího člověka na zemi“.

Matthieu Ricard už 15 let nabízí svůj mozek k…

13 - 19. červenec, č. 29/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13 - 19. červenec, č. 29/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte