Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Přílohy

Deník

fotografický cyklus „Sevastopol“ Milana Bureše • Autor: Milan Bureš
fotografický cyklus „Sevastopol“ Milana Bureše • Autor: Milan Bureš

A co je nejdůležitější. Tato knížka není literaturou. Ba co víc – je NELITERATUROU. Logika literatury totiž předpokládá samoúčelnost litery. V daném případě ale litera nebyla. Byl hlas, intonace, témbr, výslovnost, artikulace. Nikoli písmeno, ale zvuk. Nikoli oko, ale ucho. Dokonce i noty se dají považovat za krásnější písemnictví než tato kniha. V ideálním případě by o tom měl sám autor vyprávět každému „čtenáři“.

Koneckonců ze začátku tomu tak i bylo. Polovinu podzimu, zimu a polovinu jara, tedy celou zimu, se na ivano-frankivském rádiu Věž vysílal pořad Deník. Jako deník ho lze označit jen díky tomu, že se vysílal každý den kromě soboty a neděle. Ale vymýšlet tříminutová vyprávění jsem musel každý den.

Nejtěžší bylo škrtat, zastavovat se na jedné věci, nad kterou jsem daný den přemítal. Ale jak se zdá, umění spočívá právě ve vybírání jednotlivých fragmentů z nekonečnosti světa.

Když se připravovala knížka, měl jsem možnost zcela ji předělat – dopsat to, o čem jsem nemluvil, ale chtěl bych povědět. O tom, jak…

Ale o tom už bude jiná kniha. Tato zůstane otevřená: náhodná, nedokončená, připravená přijmout něco dalšího. Je stvořená jen k tomu, aby se každému chtělo na každý příběh, který si přečte, odpovědět nějakým svým, o nic horším…

(…) 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

29. červen - 12. červenec, č. 27-28/2015 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.