Česko se podle nové energetické koncepce s výhledem do roku 2040, kterou v minulých dnech schválila vláda, má stát zemí s výrazným podílem jaderné energetiky. Atom má nahradit tenčící se zásoby uhlí a na celkové výrobě elektřiny by se měl podílet místo nynější třetinou více než polovinou. Koncepce počítá s tím, že se mají začít připravovat ke stavbě až čtyři nové reaktory, dva v Jaderné elektrárně Temelín a dva v Dukovanech. To vše přesto, že jaderné zdroje jsou všude na světě mimořádně náročné na investice a zajištění jejich bezpečnosti je velmi sporné (připomeňme opět, že třeba sousední Německo se z těchto důvodů od jádra rozhodlo ustoupit). Jde tedy v nové koncepci spíš jen o sny atomově naladěné vlády, nebo je to dosažitelná realita? Zatím to vypadá spíše na první možnost. Čtyři nové jaderné bloky tady totiž dokonce ani podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nebudou.

Je dobře sázet na jádro v době, kdy řada států v Evropě dává přednost spíš rozvoji obnovitelných zdrojů?

Koncepce je podle mě rozumně postavená na tom, co máme z energií k dispozici. Tedy reálně zhodnotila možnosti a poskládala je, z čehož vyplynulo nějaké procento pro jádro. Ti, kdo koncepci vyčítají, že je tam jádra moc, trošku opomíjejí i předpokládaný nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na dvacet pět procent. Na to, jaké technologie dneska známe, je to docela hodně.

25. - 31. květen, č. 22/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. květen, č. 22/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte