okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

V porovnání se Spojenými státy se řešení evropské bankovní krize zdánlivě vleče. Avšak pokud srovnáme srovnatelné, zjistíme, že EU zatím není o nic pomalejší. Nicméně letos už nastal čas najít definitivní řešení bankovní krize.

Americká rozhodnost

Ministr financí neváhal v roce 2008 při schvalování podpory bankám pokleknout před šéfkou amerického Kongresu, aby dal najevo, jak důležité je schválení pomoci. Když peníze dostal, bez rozpaků do bank nalil stovky miliard dolarů výměnou za jejich akcie, které v ten okamžik byly bezcenné. Velké americké banky se vyhnuly krachu, situace se stabilizovala a nikdo nadále nezpochybňoval jejich zdraví. Vláda později své akcie prodala a snížila tím ztráty.

V Evropě také řada vlád poskytla bankám podpory. Ačkoli kvůli nim Irsko či Španělsko de facto zkrachovaly, příliv veřejných peněz nebyl tak masivní jako v USA. Pochybnosti o stabilitě evropských bank investory neopustily, neboť převládá názor, že banky stále ještě neukázaly úplné ztráty. Využívají všechna elastická ustanovení v účetních systémech, aby se mohly tvářit zdravěji, než ve skutečnosti jsou. Kvůli tomu to vypadá, že řešení bankovní krize má tak čtyři roky zpoždění za transatlantickým sousedem.

10. - 16. února, č. 7/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10. - 16. února, č. 7/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte