36 A reuters R06 2014
36 A reuters R06 2014 • Autor: Globe Media / Reuters

Homs má kouzelně opravený trh, láká průvodce Lonely Planet a pokračuje: „Zdejší obyvatelé jsou jedni z nejpřátelštějších v zemi, je to skvělé místo na pár dní odpočinku.“ Brzy po vydání populárního bedekru přestala být Sýrie tipem na neotřelou dovolenou a změnila se v další důkaz, jak bleskově se může zhroutit lidská civilizace.

Právě v Homsu se revoluce proti diktatuře Bašára Asada proměnila v občanskou válku. V tomto třetím největším městě Sýrie s milionem obyvatel se demonstranti počátkem roku 2012 začali bránit proti střelbě vládních jednotek, vzali do rukou zbraně a pustili se do války se svým vládcem. Teď má v Homsu začít cesta k míru.

Samotné jednání probíhá v Ženevě a syrská vláda minulý týden souhlasila s tím, že ženy a děti budou moci odejít z obklíčeného středověkého centra Homsu. Muži se mohou přidat pod podmínkou, že armáda dostane seznam s jejich jmény. Má to být první krůček, který by mohl mezi válčící strany zasít semínko vzájemné důvěry. Navzdory této nabídce však lidé z obleženého centra z různých důvodů zatím neodešli. Jejich reakce ilustruje fyzické i psychické pasti, do nichž je chycena válčící společnost. Bližší pohled na Homs nám pomůže přiblížit něco, co si tak docela neumíme představit: jak nejhorší válka naší doby vlastně vypadá. 

3. - 9. února, č. 6/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

3. - 9. února, č. 6/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte