Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Svět: 10 trendů, které přežijí rok 2014

Putin
Putin • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

1. Putinův gambit

Poprvé od druhé světové války si jeden stát přivlastnil území jiného státu. Bylo to Rusko, když anektovalo ukrajinský Krym. Fakticky tím byl porušen princip, na němž stojí poválečný světový řád založený na nedotknutelnosti hranic států cizím agresorem.

Ruský prezident Vladimir Putin svým krokem ohlásil novou éru, v níž armáda bude mít opět převahu nad diplomaty a mezinárodními smlouvami. Evropě a Americe trvalo několik měsíců, než pochopily, že tím Putin de facto vyzývá Západ na souboj.

Ruská agrese vůči Ukrajině je důsledkem dlouhodobého pokusu prezidenta Putina vrátit ruské říši váhu na mezinárodním poli a současně upevnit diktátorský režim v zemi. Navzdory ekonomickým sankcím Západu a klesajícím cenám ropy je málo pravděpodobné, že by svoji politiku změnil. Z tohoto důvodu se vztahy mezi Západem a Ruskem budou zřejmě nadále zhoršovat a nelze vyloučit ani vojenský konflikt. Jedním z pozitivních důsledků událostí v roce 2014 je oživení NATO, neboť jeho členové si uvědomili křehkost míru v Evropě.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
15. - 28. prosinec, č. 51-52/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte