Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič • Autor: Globe Media / Reuters

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič (48) má ve své bruselské kanceláři ještě všude krabice, jak se sem stěhoval z jiného patra. V bývalé „evropské vládě“ byl slovenský diplomat místopředsedou pro lidské zdroje a vztahy mezi komisí a Evropským parlamentem, po letošních eurovolbách se stal místopředsedou pro energetickou unii, což je oblast, která dnes patří mezi klíčové priority celé komise.

Co je podstata energetické unie?

Moje představa je celkem jasná. Stojí na pěti pilířích a jejím výsledkem je více propojená energetika v rámci EU. První pilíř jsem nazval bezpečnost, solidarita a důvěra a je klíčový. Jde například o to, abychom byli mnohem lépe připraveni na možné krize v dodávkách – tedy třeba projekty na skladování plynu, dobudování propojení sítí a možnosti reverzního toku plynu. Aby už nenastala situace, v níž bylo mimo jiné Slovensko v roce 2009, kdy se po zastavení dodávek ruského plynu do Evropy muselo v podstatě zhasnout a vypnout topení s výjimkou nemocnic a domácností. Další věc je, jak dále diverzifikovat zdroje energií, protože jako Evropa jsme stále příliš závislí na jednom dodavateli, Ruské federaci. Důvěra je důležitá například v tom, aby si členské státy sdělovaly, o čem jednají, jaké dodávky dojednávají, ale také aby se nepřekvapovaly svými rozhodnutími, jako to bylo v případě Německa a jeho náhlého a radikálního odvratu od jádra k obnovitelným zdrojům. Minimálně musí být předem informováni regionální partneři, aby se mohli připravit. Pro Česko, Polsko a Slovensko totiž pak bylo nesmírně těžké přizpůsobit svoje energetické sítě této nové situaci.

24. - 30. listopad, č. 48/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 74 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24. - 30. listopad, č. 48/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 74 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte