Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zemanovy medaile a budování státu

Vracet vyznamenání od současného prezidenta, nebo ne?

45 kom2
45 kom2 • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V souvislosti s vyznamenáváním 28. října na Hradě vzbudila pozornost především mikina filmového režiséra Roberta Sedláčka. Šaty sice „dělají člověka“, ale přece jen jsou stále pouze vnějším projevem, i když se podle etikety jedná o nejslavnostnější večer ve státním kalendáři republiky.

Důležitější je ale sama podstata věci. A sice to, že ve svém součtu letošní vyznamenání od hlavy státu nedávají žádný smysl, představují hodnotový galimatyáš. I když to není v historii České republiky bohužel poprvé, začíná to přerůstat únosnou míru. Není asi náhodou, že v češtině nemáme vlastní výraz pro slovo integrita či mravní integrita, protože integrita, ale i racionální smysluplnost množině oslavených celkově naprosto schází. Jednou z nezpochybnitelných úloh státu je jistě výchova budoucích generací k mravnosti, hodnotám a právě k integritě, ale jaké poučení si z tohoto divadla má právě mladý člověk vzít?

Zeman vyznamenává lidi, kteří si to nepochybně zaslouží, jako jsou třeba Nicholas Winton nebo vojáci z Afghánistánu. Vedle nich však oceňuje lidi nikoli pro jejich umělecký výkon, ale pro jejich patolízalství a lísání se do přízně mocných. Filip Renč pomáhal Zemanovi v kampani (předtím zase Topolánkově ODS), Robert Sedláček natočil o Zemanovi adorační dokument a Lucie Bílá taktéž pomáhala s prezidentskou volbou.

Vedle…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
3. - 9. listopad, č. 45/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte