45 kom2
45 kom2 • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V souvislosti s vyznamenáváním 28. října na Hradě vzbudila pozornost především mikina filmového režiséra Roberta Sedláčka. Šaty sice „dělají člověka“, ale přece jen jsou stále pouze vnějším projevem, i když se podle etikety jedná o nejslavnostnější večer ve státním kalendáři republiky.

Důležitější je ale sama podstata věci. A sice to, že ve svém součtu letošní vyznamenání od hlavy státu nedávají žádný smysl, představují hodnotový galimatyáš. I když to není v historii České republiky bohužel poprvé, začíná to přerůstat únosnou míru. Není asi náhodou, že v češtině nemáme vlastní výraz pro slovo integrita či mravní integrita, protože integrita, ale i racionální smysluplnost množině oslavených celkově naprosto schází. Jednou z nezpochybnitelných úloh státu je jistě výchova budoucích generací k mravnosti, hodnotám a právě k integritě, ale jaké poučení si z tohoto divadla má právě mladý člověk vzít?

Zeman vyznamenává lidi, kteří si to nepochybně zaslouží, jako jsou třeba Nicholas Winton nebo vojáci z Afghánistánu. Vedle nich však oceňuje lidi nikoli pro jejich umělecký výkon, ale pro jejich patolízalství a lísání se do přízně mocných. Filip Renč pomáhal Zemanovi v kampani (předtím zase Topolánkově ODS), Robert Sedláček natočil o Zemanovi adorační dokument a Lucie Bílá taktéž pomáhala s prezidentskou volbou.

Vedle…

3. - 9. listopad, č. 45/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

3. - 9. listopad, č. 45/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte