Část letošního léta jsem strávil služebně ve Spojených státech, přednášel jsem na několika konferencích a navštívil pár laboratoří dlouhodobých spolupracovníků. Zůstal mi silný dojem, že věda je v USA stále výborná a pořád máme v Evropě co dohánět. Zároveň ale nebylo možné si nevšimnout depresivního tónu, ve kterém američtí kolegové komentovali současný stav podpory vědy a vyhlídky do blízké budoucnosti. V Americe se v posledních letech nešťastně sešly dva faktory, jež výrazně negativně zasáhly do financování vědy. Zaprvé jde o známé automatické škrty v rámci tzv. sekvesterace, která se začala uplatňovat poté, co se republikánští a demokratičtí poslanci Kongresu nedohodli na lepším způsobu, jak udržet rozpočtový schodek pod kontrolou. Grantovým agenturám tak kvůli plošným škrtům chybí letos více než šest miliard dolarů. Zadruhé se ze dne na den změnil způsob financování projektů od americké Národní grantové agentury z ročního na tříletý cyklus, čímž dočasně vznikla další ohromná díra v jejím rozpočtu.


Výsledkem je, že úspěšnost nových grantových přihlášek v USA poklesla pod dvacet procent. Začínající badatelé jsou na tom obzvlášť špatně a univerzity pomalu přestávají požadovat získání velkého grantu jako podmínku pro udělení definitivy. Ale ani zavedení vědci na tom nejsou…

13. - 19. říjen, č. 42/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13. - 19. říjen, č. 42/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte