Některé tradice jsou zvláštní. Například tradiční název osady vzdálené padesát kilometrů od Paříže. Jmenuje se „Smrt Židům“. Že takové jméno prošlo dějinami, natož po druhé světové válce, šokovalo ředitele Wiesenthalova centra Šimona Samuelse. Napsal francouzskému ministrovi vnitra, ve kterém ho požádal, aby výzvu k zabíjení obsaženou ve vesnické adrese odstranil.

To by ministr Bernard Cazeneuve rád učinil, ale potřebuje k tomu jedno: souhlas místních. A místostarostka vesnice Courtemaux, která osadu spravuje, nápad označila za směšný. „To jméno vždycky existovalo. Nikdo nemá pochopitelně nic proti Židům, ale název pochází ze středověku, možná je ještě starší. Stará jména a tradice se mají respektovat,“ nechala se slyšet Marie-Elizabeth Secretandová. V Courtemaux podobný názor nezněl překvapivě. Název nevzbudil pozornost poprvé. Obyvatelé třísethlavé vesnice návrhy na změnu jména odmítli na konci sedmdesátých i na začátku devadesátých let.


V události, která prolétla světovými weby, ale nastal zvrat. Místostarostka totiž za své spoluobčany mluvila proto, že starosta Michel Vouette byl na dovolené. A z ní se teď podle deníku LʼExpress ozval s tím, že on jako nadřízený paní Secretandové a šéf radnice na tradicích zdaleka tak pevně nelpí. Starosta oznámil, že…

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte