„Onen dojem zvláštní, téměř anatomické disharmonie, jíž jsem si povšiml už za večera, kdy jsme se setkali poprvé, ta kombinace vysokého, dokonale klenutého čela a lačného úsměvu, ovšem náhodný nebyl.“ Tak popisuje ruský spisovatel Gaito Gazdanov ženskou hrdinku své knihy Přízrak Alexandra Wolfa. Fantaskní román z předválečné Paříže, který pro české čtenáře skoro po šedesáti letech od prvního vydání objevilo pražské nakladatelství Plus, nelze vystihnout lépe. Také on působí dojmem disharmonie „téměř anatomické“. Pod povrchem detektivní zápletky běží pásmo úvah o životě, ale hlavně o smrti: Co znamená, když se člověk jen o vlas mine se smrtí? Jak tento dočasný odklad promění jeho další život? Ovládá nás osud, anebo jsme svobodní? Gazdanov, který v šestnácti letech bojoval v občanské válce na straně bílých a potom emigroval do Paříže, se živil jako noční taxikář a přes den studoval na Sorbonně. V roce 1925 tam přednášel existencialista Lev Šestov. Ozvěny Šestovovy filozofie, vycházející ze zážitku zoufalství (jako ztráty jistot i životního smyslu), jsou v Gazdanovově románu dobře čitelné. A bylo by zajímavé srovnat knihy tohoto znovu objeveného spisovatele s díly autorů, na které měl Šestov rovněž prokazatelný vliv: s D. H. Lawrencem, Albertem Camusem, Georgesem Bataillem nebo Emilem Cioranem.


titulka_kindle.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte