Úmrtí Ivety Bartošové je tématem přestřelky v novém Respektu; v aktuálním čísle najdete i komentář
Úmrtí Ivety Bartošové je tématem přestřelky v novém Respektu; v aktuálním čísle najdete i komentář • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

 

Petr HonzejkAno. Nebude se už psát o Bartošové.

Erik TaberyNezmění. Je to hodně mezní případ. Bulvár sehrál svou negativní roli, ale bez aktivní pomoci jejího nejbližšího okolí by se to podle mě asi nestalo.

Martin M. Šimečka: Pokud se prodej bulvárního tisku kvůli smrti Bartošové zvýší, nejenže se nezmění, ale bude ještě drsnější. Bude mít totiž jasný důkaz, že se mu to vyplácí.

Erik TaberyNečekal bych automaticky, že bude drsnější. Je otázka, co tu chce veřejnost číst a jak na tom aktéři participují. Bulvár se ještě nikdy nestal terčem tak silné kritiky jako nyní. Řekl bych tedy, že možná bude naopak opatrnější.

Silvie LauderNezmění. Tlak by musel přijít od čtenářů, což se neděje (jak známo, čeští čtenáři mají zálibu ve smrti a nemoci), nebo od lidí, o nichž bulvár píše. To taky nelze čekat, protože celebrity a bulvár spolu v mnoha případech sice navenek válčí, ale ve skutečnosti koexistují a spolupracují. Myslím, že by se mohl změnit, jen pokud by v Česku propukla podobná aféra jako v Británii s News of the World.

Petr HonzejkS jistou dávkou cynismu se můžeme sázet, koho si bulvár vybere jako středobod svého vesmíru po Bartošové. Bývalá zpěvačka byla ideálem, neb se na ní mohly vybíjet hlavní komplexy, které bulvár živí: závist (kdysi byla úspěšná) a škodolibost (nějak se jí to zvrtlo), vše navíc v jedinečně bizarních kulisách podivných existencí a alkoholového oparu… Další osobu, která by mohla zároveň kanalizovat nehezké pudy a fungovat jako zástupná oběť za hříchy masy, budou kapitáni bulváru hledat těžko. Paní Bartošová jim bude chybět.

Erik TaberySouhlasím s Petrem. Po pravdě řečeno, skoro by mě víc zajímalo, jestli se změní přístup celebrit, které s bulvárem spolupracují. Asi ne, nejsem naivní, ale mají velmi dobrý příklad, co se stane, když tu spolupráci přeženou.

Silvie LauderOno to však, Eriku, často nezáleží na nich samotných, ale taky na lidech, jimiž se obklopují. To bylo přesně vidět v Dělnících bulváru, kde manžel Bartošové nejdřív plivne jedovatou slinu o bulvárních hyenách a za pět minut si s Novotným domlouvá, co kdy o IB napíše.

Bulvár přece stojí na tom, že hranice, co se má a nemá psát, neexistují. Je to takový etický Schengen…

Tweetni to

Martin M. Šimečka: Zajímalo by mne, zda je bulvár odrazem národní povahy. Například na Slovensku je podstatně měkčí a takový trochu ubrečený, samé pohřby a nemoci. A k tomu hodně slz.

Petr HonzejkOtázka poměru bulváru a národní povahy je fakt zajímavá. Třeba ve Francii donedávna bulvár prakticky neexistoval. Soukromí – hlavně politiků – se tam dost respektuje… V Česku zase chybí pořádný politicko-společenský bulvár britského typu. Proč tady není? Neměli bychom ho založit?

Erik TaberyAno, Silvie, to jsem psal hned na začátku, že to spolu souvisí. V tomto případě je manžel více vinen než bulvár. Petře, já myslím, že v každé zemi je trochu jiný. Třeba český bulvár není vůbec vtipný. Někdy se snaží, ale vtipný není. Britský vtipný být umí. Národnostní rozdíly mi však nepřijdou tak zajímavé jako hledání hranic toho, co se má a nemá psát.

Petr HonzejkEriku, bulvár přece stojí na tom, že hranice, co se má a nemá psát, neexistují. Je to takový etický Schengen…

10 bartosova foto CTK P201010180555301 R19
10 bartosova foto CTK P201010180555301 R19 • Autor: ČTK

Erik TaberyPrávě že už to neplatí. Viz Británie. Tam se po skandálu s odposloucháváním ty hranice začaly řešit docela jasně. Jen kolik lidí vypovídalo před komisí: Ano, bulvár zabil mého syna, mou manželku…

Petr HonzejkBez ironie: jsem zvědav na výsledky, a u nás tuplem. Samoregulace bulváru je podle mého protimluv, administrativní zásahy nad rámec trestního a občanského práva zase problematizují svobodu tisku. Jsem fakt zvědavý.

Erik TaberyNo já jsem také bez ironie zvědav. Neříkám, že se něco stane, ale taková ta česká cesta, že všechno je vlastně jedno, také není dobrá strategie. Už pořádná debata o tom by byla zajímavá a prospěšná, ale tady se nedebatuje o ničem, takže se to asi nestane. A jak říká Kalousek v politice, aféry jsou jako rýma, člověk musí počkat, až přejde, a pak má klid, evidentně to platí i o médiích.

Petr HonzejkTak do toho. Jak byste to udělali? Tedy „co by se mělo“?

Erik TaberyNejsem úplně vhodný adept na tuhle debatu, protože bulvár znám málo, byť mám osobní zkušenost, jak skvělý pocit v rodině vyvolá fakt, že bulvár volá na mobil lidem, že se jim zastřelil příbuzný, a oni ještě o ničem nevědí. Ale třeba do debaty, která proběhla v Anglii. Měl by mít soud pravomoc zakázat informovat o soukromí sportovce, který se léčí z drogové závislosti, protože tlak brání jeho vyléčení? Atd.

Jindřich ŠídloAle tohle právě v Británii funguje už dlouho, bez ohledu na aféru NOTW, říká se tomu „injunction“ a využil toho kdysi třeba moderátor BBC Andrew Marr, když šlo o jeho nemanželské dítě. Debata v Británii se týkala především toho, že bulvár porušoval už existující zákony, například právě ilegálními odposlechy. Když kouknete na Daily Mail (zcela výjimečně a ze studijních důvodů se na něj dívám denně tak třikrát), zjistíte, že o nějakém zjemnění nemůže být moc řeč.

Erik TaberyA to je ono, Jindřichu, přesně jsi to popsal. Nejde o zjemnění, ale nabytí vědomí, že některé věci se nemohou, a dokonce o nich může rozhodnout soud. To tady však téměř není. A jen debata o tom vzbuzuje pochybnost, jestli nechceme narušit svobodu slova. Jinak, bulvár jako takový mi vůbec nevadí, nikdy by mě nenapadlo ho morálně odsuzovat jen tak, ale hranice by měla mít každá lidská činnost. Uznejte, že ta poslední věta zní jako od pana Wericha…

Jindřich ŠídloKdyž už člověk je, má koukat aby byl, Eriku, to je jasný.

Erik TaberyA mám slzu v oku.

Petr HonzejkTeda strefovat se do pana Wericha… nic vám není svatý, holoto intelektuálská…, a pak má být něco svatý bulváru!!!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte