16 kom1
16 kom1 • Autor: Respekt

 

Na takové zprávy není Česko zvyklé. V posledních 20 letech jsme se dozvídali, jaká elektrárna se plánuje, jaká se má co nevidět dokončit, jaká se zmodernizuje. Energetice vládlo slovo expanze. Ceny a zisky rostly, výroba se zvyšovala, export elektřiny stoupal do rekordních hodnot. Stavba dalších bloků v Temelíně měla trend bobtnající – podle vládního žargonu soběstačné – energetiky podtrhnout. Minulý týden ale přišla velká změna: ČEZ oznámil, že tendr na dostavbu Temelína zastavuje.

Bylo by rozhodně ukvapené mluvit o počátku konce jaderné energetiky v Česku. Platí to ovšem i naopak: nikdo si dnes nemůže být jistý, že se tu nová jaderná elektrárna ještě někdy postaví. Rozhodnutí ČEZ a předtím i české vlády, jež odmítla slíbit na provoz nového Temelína dotace, totiž připomíná, že v posledních letech se kolem nás dějí převratné věci, které převracejí zažité pořádky v energetice vzhůru nohama. A odvolaný tendr je přiznáním, že si je Česko nemůže dovolit ignorovat.

Německá cena

Důvody zrušení soutěže o temelínskou dostavbu nepřinesl nějaký nenadálý útlum či dopady ekonomické krize. Víc než cokoli jiného za nimi stojí promyšlená politika Německa, které už zhruba sedm let systematicky investuje do obnovitelných zdrojů.

7. - 13. dubna, č. 15/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

7. - 13. dubna, č. 15/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte