Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Divadlo

Se všemi Tartuffy rázně zatočíme!

Jan Nebeský obrací v Národním Molièra v temný obraz současnosti

Člověka poučí taková mrzutost. (Karel Dobrý v hlavní roli)
Člověka poučí taková mrzutost. (Karel Dobrý v hlavní roli) • Autor: ND / Martin Kamen

Režiséra Jana Nebeského ani po šedesátce neopouští chuť dělat věci jinak, než bývá zvykem. Navíc patří k nepočetné skupině divadelníků, kteří se volně pohybují mezi alternativními a kamennými scénami, aniž při tom výrazněji mění poetiku. Klubové publikum snáší jeho divoké nápady snadno: klasici rozcupovaní na kusy, děj rozvíjený nelogickými asociativními přískoky, iracionální scénické obrazy nebo ironické komentáře patří v prostorách typu NoD Roxy k očekávanému arzenálu. Spořádaní diváci měšťanských scén však mohou být (a často bývají) zaskočeni.

Když se tedy objevilo oznámení, že Molièrova Tartuffa bude v Národním divadle režírovat místo původně ohlášeného Gábora Tompy (režie rozezkoušené inscenace se vzdal ze zdravotních důvodů) právě Nebeský, vyvolalo to oživení v sále. Vždyť tři roky starý skandál s jeho Králem Learem je dosud v paměti. Nebyla to tehdy zrovna povedená inscenace; zavinutá do sebe, nesrozumitelná až k nudě. Část konzervativnějších diváků však pobuřovalo především to, že se místo klasické tragédie dočkali v národním stánku podivných scénických obrazů: cítili se podvedeni, odcházeli, protestovali a divadlo bylo nuceno provokativní titul docela rychle stáhnout. Navzdory tomu se první scéna nemusí za Leara stydět – byl to odvážný pokus vykročit mimo bezpečnou cestu. A ochota riskovat je ve velkých institucích cennější než kde jinde.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
RESPEKT_12_oprava.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte