10 kom 2
10 kom 2 • Autor: Respekt

Neexistuje nic takového jako společnost, prohlásila kdysi Margaret Thatcherová. Kdo jiný to však byl, když ne právě společnost, kdo na Ukrajině svrhl zkorumpovaný režim Viktora Janukovyče?

Události posledních dnů a týdnů se valí takovou rychlostí, že nepřejí klidným analýzám, nicméně mnozí komentátoři ve světových médiích stihli zdůraznit několik důležitých momentů. Jedním bylo velké překvapení politiků z Evropy i Ruska, jak rychle se dokáže zhroutit zdánlivě pevná a legitimní moc pod tlakem společenského hněvu. Druhým je zjištění, že vliv velmocí na dění na Ukrajině je mnohem menší, než si zejména Rusko představovalo. Třetím momentem je nová šance pro Evropskou unii využít sílu své přitažlivosti pro demokratický vývoj na Ukrajině a současně konec ruského snu o Euroasijské unii, v níž měla Ukrajina hrát klíčovou roli jako jediná skutečně evropská země. A nakonec čtvrtým momentem je zjištění, že válka na území Evropy není tak nemožná, jak to ještě nedávno vypadalo. Koncem týdne ovládli ukrajinský Krym Rusové, čímž pod záminkou „ochrany svých krajanů“ porušili mezinárodní smlouvu z roku 1994 o suverenitě Ukrajiny. Přesně takto začínaly války v minulosti. 

3. - 9. března, č. 10/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

3. - 9. března, č. 10/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte