8 papez
8 papez • Autor: Respekt

V italské komedii Máme papeže! (Habemus Papam) je půvabná scéna, v níž konkláve kardinálů vybírá nástupce zesnulého Svatého otce. Zatímco na vatikánském náměstí Svatého Petra čekají napjaté davy věřících, staří hodnostáři píší na lísteček jméno svého favorita a potichu se modlí: „Pane Bože, hlavně ať nezvolí mě.“

Jde o filmovou nadsázku, ale velmi trefnou. Zvládat ve stáří roli prvního zástupce Boha na zemi a zároveň dobře řídit instituci tak zkostnatělou, složitou a u širší veřejnosti neoblíbenou jako katolická církev je úloha téměř nadlidská. Papež Benedikt XVI. to po sedmi letech ve funkci ví lépe než kdokoli jiný. A zcela bez jízlivosti můžeme říci, že překvapivý odchod, který oznámil, je jedno z jeho nejrozumnějších rozhodnutí. Vatikánské ústředí se dnes nachází v takovém stupni rozkladu, že ani s mladším a energickým nástupcem nelze čekat žádnou rychlou změnu k lepšímu. Nový papež nezastaví úbytek věřících na Západě ani nenaplní stále prázdnější kněžské semináře. Ale může svému úřadu vrátit to, co v posledních letech (aspoň z pohledu nekatolíků) tak zoufale postrádal. Totiž smysl. 

Stařec a Vatikán

Rezignace Benedikta XVI. svět překvapila – téměř sedm set let v Římě platilo, že papežovu dráhu ukončuje až jeho smrt. Logicky se tedy objevují spekulace, zda úbytek fyzických a mentálních sil, kterým pětaosmdesátiletý papež svůj odchod zdůvodnil, je skutečně pravou příčinou. Upřímně řečeno ale není moc důvodů k pochybnostem. Coby pravá ruka svého předchůdce Jana Pavla II. prožíval kardinál Joseph Ratzinger zblízka jeho smutné finále. Byl u toho, když polský papež ničený Parkinsonovou nemocí ztrácel sílu řídit svou administrativu a papežská kurie se bez pevného lídra čím dál víc měnila v nepřehlednou džungli intrik, znepřátelených mocenských klik a neformálních rozhodovacích center.

18. - 24. února 2013, č. 8/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. února 2013, č. 8/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte