TENKRÁT V GROWSHOPU

RESPEKT 47/2013

Každý čtenář detektivek či divák dobrodružných filmů ví, že veškeré součástky nutné k sestrojení bomby lze volně koupit. Přesto neexistují prodejny pro teroristy, kde byste si všechny tyto propriety včetně plastových součástek střelných zbraní mohli koupit najednou.

Zrovna tak není obvyklé, aby se na místě prodeje alkoholu či ve vinotékách prodávaly destilační přístroje pro pálení alkoholu. Z těchto důvodů nechápu zděšení, které zavládlo v určitých kruzích po razii na „growshopy“. Možná že ten zátah naše chrabrá policie přehnala, ale proti principu nic namítat nemohu.


Přirovnáme-li trávu k alkoholu, což je podle mého názoru spravedlivé, pak malé množství neublíží a může i léčit. Velké a pravidelné množství definitivně vymývá palice a má zhoubné sociální i zdravotní důsledky. To bychom si museli uvědomit, že těch legálních návykových látek je na našem trhu víc.

Samozřejmě tabák, který kromě toho všeho zabíjí i kolemsedící. Je však o tolik horší než káva? Sám jsem za léta strávená v kanceláři viděl ošklivé absťáky, když se odpolední kafe zdrželo. Možná by stačilo, kdyby Brusel nařídil, že na krabičkách s trávou musí být velký obrázek nějakého populárního vyhulence – jméno si dosaďte sami, nechci k soudu.

Když už jsme pro bezbřehou svobodu jednotlivce, tak proč mu zakazovat fast foody či jiné způsoby sebevraždy? A co eutanazie ducha prostřednictvím sledování komerčních televizí?

                        Ondřej Šebesta

EDISONŮV COMEBACK

RESPEKT 46/2013

Rád bych upřesnil fakta. U střídavého proudu je výhodou třífázový rozvod, možnost transformovat napětí a vytvořit točivé magnetické pole se širokým uplatněním v motorech. Stejnosměrné motory se uplatňují spíše u menších výkonů s potřebou přesné regulace. Při výrobě a rozvodu elektřiny je výhodnější využít generátoru střídavého proudu. Ztráty dané teplem vyzářeným kvůli elektrickému odporu rostou s druhou mocninou proudu a je potřebná transformace na vysoká napětí. Stejnosměrný proud o vysokém napětí nebylo v Edisonově době možné dynamem vyrobit, ani dnes by to nešlo snadněji než transformací. Při přenosu a výrobě elektrické energie a u motorů bude mít střídavý proud ještě dlouho své místo. Střídavý proud je nebezpečnější, ale zvyšováním jeho frekvence dochází k povrchovému vedení proudu a ztrátě nebezpečnosti. Toho využil i Tesla, když pomocí vynálezu svého transformátoru demonstroval, jak se může nechat omývat elektrickým proudem. Jednotkou proudu v soustavě SI je ampér, a nikoli watt a nelze zaměňovat pojmy elektrický výkon a proud. USB rozvody budou muset být konstruovány z vodičů o velkém průřezu a bude v nich řada elektronických součástek, které nahradí uvedené adaptéry. Standardizace je zde jistě ku prospěchu, ekonomika řešení však bude často rozhodovat.

                Petr Praus, pedagog
                        na Matematicko-fyzikální fakultě UK.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte