Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Komentáře

Na zdraví

EU zdolala další metu - volný pohyb pacientů

České noviny již roky žijí v obavě, že informace z Evropské unie české čtenáře nezajímají. Proto je pro jistotu zařazují co nejdál od titulní strany nebo vůbec. Pokud si tedy člověk chtěl minulé úterý přečíst zprávu dne, musel v MF DNES otočit až na stranu sedm. Už titulek poměrně jasně naznačoval zprávu ze světa, kde není špatné žít: v Unii začíná volný pohyb pacientů.

Směr Gmünd

České Velenice vznikly kdysi za monarchie jako předměstí rakouského Gmündu. Všechny úřady a jiné podstatné instituce proto měli Češi na druhé straně. Město a okolí byly natolik napojené na Rakousko, že se i po vzniku Československa několik let jednalo, komu Velenice navzdory českému osíd-
lení vlastně připadnou. Tahle odlehlost Velenicím zůstala dodnes. Úřady už jsou sice na správné straně hranice, do nejbližší české nemocnice – Českých Budějovic – je to ale pořád padesát kilometrů. Do té v Gmündu kilometr. Proto se od devadesátých let řešilo, jestli by Češi z Velenic nemohli do gmündské nemocnice chodit, vždy to však naráželo na problém s proplácením výdajů.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].