0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře13. 10. 20133 minuty

Na zdraví

EU zdolala další metu - volný pohyb pacientů

České noviny již roky žijí v obavě, že informace z Evropské unie české čtenáře nezajímají. Proto je pro jistotu zařazují co nejdál od titulní strany nebo vůbec. Pokud si tedy člověk chtěl minulé úterý přečíst zprávu dne, musel v MF DNES otočit až na stranu sedm. Už titulek poměrně jasně naznačoval zprávu ze světa, kde není špatné žít: v Unii začíná volný pohyb pacientů.

Směr Gmünd

Reklama

České Velenice vznikly kdysi za monarchie jako předměstí rakouského Gmündu. Všechny úřady a jiné podstatné instituce proto měli Češi na druhé straně. Město a okolí byly natolik napojené na Rakousko, že se i po vzniku Československa několik let jednalo, komu Velenice navzdory českému osíd-
lení vlastně připadnou. Tahle odlehlost Velenicím zůstala dodnes. Úřady už jsou sice na správné straně hranice, do nejbližší české nemocnice – Českých Budějovic – je to ale pořád padesát kilometrů. Do té v Gmündu kilometr. Proto se od devadesátých let řešilo, jestli by Češi z Velenic nemohli do gmündské nemocnice chodit, vždy to však naráželo na problém s proplácením výdajů.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc