Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Podivné hry bank

Je to jen pár století, kdy se na lavicích italských renesančních měst směňovaly peníze. Název banka pochází právě z italského banco – lavice. Během posledních 600 let pak fungoval svět financí na relativně neměnných principech. Půjčka byla půjčkou, banka bankou. Tu a tam banky krachovaly, když ve válce vsadily na špatnou stranu (půjčily jí) nebo když odmítl platit jeden z klíčových klientů, zpravidla panovník některé země.

Dnes je to jinak. Snad všechny významné banky jsou zapleteny do kauz obrovských rozměrů. Ten manipuloval úrokovými sazbami na londýnském bankovním trhu, ten zase v Tokiu. Rozměr těchto kauz je nepředstavitelný. Například na Libor, sazby na londýnském trhu, jsou navázány finanční produkty v objemu 350 bilionů dolarů, což je zhruba pětinásobek celosvětového HDP. A zdá se, že jde jen o vrcholek ledovce. Nedávno se začala vyšetřovat manipulace se sazbami úrokových swapů (jeden z finančních derivátů) v USA a je možné, že tato kauza významem přeroste manipulaci s Liborem. Dosud převládala víra v samoregulační mechanismy finančních trhů. Pokud nefungují, musí pravidla určit a pohlídat jejich dodržování někdo třetí, zvláště když jde o samé základy architektury finančního světa.

Bojuje se i na komoditní frontě. Jedna z velkých světových bank vlastní flotilu ropných tankerů a může nakupovat (a skladovat) či…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].