30 R28cudlin
30 R28cudlin • Autor: Respekt

Pražská čtvrť Hanspaulka dýchá v letním odpoledni příjemným klidem jedné z nejluxusnějších částí města. Před nízkými prvorepublikovými vilkami parkují naleštěná auta a návštěvník se co chvíli dostává do hledáčku bezpečnostních kamer. Tu a tam projde po chodníku pejskař a ze dvorů se ozývá dětský křik. Stačí ale popojít pár bloků a mezi smrky se vynoří něco, co nemá s pohodou vilové čtvrti mnoho společného. Kolosální betonové věže připomínají, že stojíme u paty Hotelu Praha – stavby, která zepředu vypadá jako hrad a shora jako orel, jenž se vrhá střemhlav dolů ze svahu. Tady v minulosti bydleli nikým nerušeni komunističtí pohlaváři z celého světa, čeští fotbalisté i herec Tom Cruise. Poklid předimenzované stavby byl přerušen v polovině letošního června. Noví majitelé ze společnosti PPF českého miliardáře Petra Kellnera oznámili, že hotel strhnou k zemi.Část českých architektů vzápětí ohlásila vzpouru a pokusila se udělat z nejslavnějšího komunistického úkrytu kulturní památku. A tím opětotevřela jednu starou otázku: kde se práva majitelů zdejších zajímavých staveb lámou ve prospěch roztříštěných zájmů všech ostatních?

8. - 14. července 2013, č. 28/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

8. - 14. července 2013, č. 28/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte