Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Přílohy

A to bych ho nemohl vyhodit?

88 jaros06 R18 2013 • Autor: Respekt
88 jaros06 R18 2013 • Autor: Respekt

Měla to být jedna z klíčových reforem Nečasovy vlády. Dlouho odkládaný zákon o úřednících, který měl českou státní správu zmodernizovat a vyvázat ze závislosti na náladách politiků, si kabinet napsal do programového prohlášení a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rozhovorech sliboval, že na schválení dojde řada do konce roku 2011. Nestalo se tak, poslední zpráva z vládních kuloárů ale zní, že příznivci reformy se možná přece jen dočkají.

Má to ještě smysl?

Zprvu to vypadalo nadějně. Premiér Petr Nečas (ODS) sice pro služební zákon nikdy nehořel, na základě požadavku dvou menších koaličních partnerů se však nechal přesvědčit a na přípravu reformy kývl. TOP 09 a Věci veřejné přitom argumentovaly stejně jako řada expertů: že výkonnost státní správy se viditelně zvýší teprve s posílením nezávislosti úřednického aparátu, který je dnes demotivován častým propouštěním a nabíráním lidí podle politického ladění ministra a lobbistických tlaků, jež na politické vedení ministerstva působí.

Ministerstvo vnitra pod vlivem pohrůžky slibuje, že teď už bude na zákonu pracovat.

Ve snaze premiéra přesvědčit souhlasily Věci veřejné a TOP 09 s Nečasovým požadavkem, že norma bude stát zčásti na principu jakýchsi manažerských smluv s úředníky.Zjednodušeně řečeno, část z nich bude moci být najímána na dobu určitou, na splnění konkrétních projektů. Ministr je bude moci propustit, vyhazov ovšem nebude tak snadný jako nyní. Podmínky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].