Pokud nebudeme počítat módní Yasminu Rezu, neobjevují se hry současných francouzských autorů na českých scénách zrovna často. Některá ve Francii veleúspěšná jména dokonce zůstávají v českém prostředí téměř neznámá. Například dramatik a režisér Joël Pommerat (1963) – navzdory dlouhé kariéře, několikaleté spolupráci s Peterem Brookem nebo předloňské, nejrůznějšími cenami ověnčené autorské inscenaci Ma Chambre Froide (Moje mrazírna), již uvedl v pařížském divadle Odéon.

Že se tato hra relativně záhy dočkala české premiéry, je tudíž milým překvapením. Nijak překvapivé naopak není, že se tak stalo zásluhou Západočeského divadla Cheb. Tamní dramaturgie je totiž v rámci českých (nejen) regionálních divadel nezvykle aktivní a sympaticky se nebojí zalovit mimo osvědčené německé či anglosaské vody. Inscenaci, uvedené v překladu uměleckého šéfa scény Zdeňka Bartoše pod titulem Prolomit ledy, přidává na atraktivitě i to, že ji režírovala Anna Petrželková, jedna z nadějí nejmladší režisérské generace.

Zákony, které nelze obejít

Prolomit ledy není hra, jež by se inscenátorům otevírala úplně jednoduše. Přináší řadu komplikovaných témat, spletených s použitím jistého násilí do jediného příběhu. Ten přitom na první pohled vyhlíží téměř anekdoticky. Úspěšný, protivný a tvrdý podnikatel zjistí, že trpí nevyléčitelnou chorobou, a rozhodne se přepsat…

15. - 21. dubna 2013, č. 16/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15. - 21. dubna 2013, č. 16/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte