Jan Mládek
Jan Mládek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Paraziti, nemakačenkové, impotenti, idioti. Slovník, jímž se čeští politici vyjadřují a tím pádem také smýšlejí o lidech, kteří si je ve volbách vybrali jako své zástupce do vedení státu a platí si je z daní, bere dech. Ukazuje, že i v nejvyšších pozicích spojených se službou pro stát pořád existuje vrchnostenská mentalita, jež pojímá „ty dole“ jako plebs, který je potřeba co chvíli rázně vykázat do patřičných mezí. A to by – nebojme se to říct – nemělo zdejším administrátorům věcí veřejných jen tak procházet.

Drábek to vidí

Kvalita státního zřízení se neměří jen počtem voleb do toho kterého ústavního tělesa, ale především kvalitou státních institucí a důvěrou v ně. V zemích, jež jsou všeobecně považované za nejpříjemnější k životu, mají politici potřebu dávat najevo, že jsou tu kvůli lidem, a ne naopak. Z jejich chování je patrné, že si voličů váží, vědí o jejich problémech a jsou připravení je řešit. V praxi sice může být tahle připravenost složitější, dávat najevo úctu je ale rituál, bez něhož nelze dosáhnout společenského konsenzu třeba už v tom elementárním: jestli je demokracie lepší než totalita. Zní to celé velmi banálně, proč to tedy v dnešních poměrech Česka nefunguje?

Příklady se objevují zleva i zprava. Někdy jde o zjevnou neomalenost, jindy o jemnou dikci, jíž si nemusí každý všimnout, přesto je z ní jasně patrná arogance a povýšenost. V tom druhém vynikal například bývalý ministr sociálních věcí Jaromír Drábek, který měl opakovaně potřebu dávat najevo, že je potřeba lidi skřípnout, donutit makat a platit „odvody“. Jednou veřejně prohlašoval, že se v Česku žije živnostníkům až moc dobře, podruhé, věrný svému příjmení, dával s gustem najevo, jak nikomu tam dole nevěří. Nezapomenutelný je jeho komentář k případu, kdy kontroloři úřadu práce hrozili půlmilionovou pokutou majiteli firmy za to, že mu v jeho firmě bez smlouvy a oficiálního platu pomáhali jeho rodiče. „Prvoplánové vyjádření do médií, že chudáčci rodiče jen tak zadarmo pomáhali, je sice atraktivní, ale příliš to neodpovídá realitě, kterou my vidíme při kontrolách,“ prohlásil tehdy Drábek.

25. - 31. března 2013, č. 13/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. března 2013, č. 13/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte