Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

O nucené práci

Říká se, že i největší skandál má životnost nanejvýš šest neděl, pak jej vystrčí ze zájmu skandál novější. Jak je to ale s maléry a skandály s trvalým dopadem na společnost? Bylo mi šestnáct, když se Jan Masaryk vrátil z Moskvy a řekl do rádia, že do Moskvy jel jako ministr zahraničí svobodné země, ale vrací se jako vazal. Měl tím na mysli Stalinův zákaz Československu podepsat vstup do Marshallova plánu, který západní Evropu vyvedl z chudoby do prosperity. A nás onen zákaz nechal spadnout do spárů Velkého bratra a na víc než jednačtyřicet let do historicky nejhoršího područí. Několikrát jsem si na to vzpomněl v posledních čtyřech týdnech a nejvíc v tom posledním, kdy Ústavní soud shledal veřejnou službu podobnou nuceným pracím a označil to za nedůstojné. Už se samotným pojmenováním mám problém – sám jsem byl na nucených pracích skoro deset let. Před pár dny jsem si v jedné radotínské škole povídal se studenty o svých vězeňských (a tedy i uranových) časech, v nichž se odehrává film Bumerang. Přivítaly mě otázky na složených papírcích a ze všech čišelo především jedno: že tyhle děti se už narodily do svobody a nesvobodu si vůbec nedovedou představit – nanejvýš v podobě zaracha u televize či počítače za něco, co provedly. Taky se mě jedno děvče zeptalo, co to je nucená práce. Otroctví?

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.