85 profimedia R45 2012
85 profimedia R45 2012 • Autor: Respekt

Na to, jak byl svět stvořen rychle, byl stvořen docela dobře. Až na pár výjimek. Tak třeba je škoda, že banány víc nepřipomínají banánky v čokoládě. A také je škoda, že granátové jablko nechutná aspoň tak dobře jako šampon s vůní granátového jablka voní. Granátové jablko totiž nevoní ani nechutná skoro vůbec. Nicméně lidstvo se už pár tisíc let snaží přesvědčit o opaku a docela se mu to daří. Tudíž jsou granátová jablka v módě, jsou považována za zdravá, afrodiziakální, a zvláště sugestibilními jedinci dokonce za lahodná. Právě teď v teplých končinách, jako je Španělsko a Turecko, granátová jablka dozrávají, takže je možné zahájit další sezonu smiřování s tímto plodem.

Granátové jablko vytrestalo již Persefonu. Aniž bychom chtěli otravovat mytologií, připomínáme, že její manžel Hádés hučel do Persefony, že to je dobré a zdravé a ať si dá. Ač snědla jen šest semínek, a to čistě ze zdvořilosti, musela pak trávit půl života v podsvětí. Dále je známo, že také vůbec první křesťanský obraz, mozaika z kostelíka v Dorsetu, zahrnuje granátová jablka. Předci je však vyobrazili spíše jako asymetrické ředkve, což naznačuje, že také oni měli k tomuto ovoci složitý vztah. Z roku 1445 se pak dochoval další zajímavý obraz. Sám renesanční mistr Botticelli vymaloval na obrazu Madona s granátovým jablkem Ježíška s nápadně kyselým výrazem ve tváři.…

2012_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte