Měl to být sympatický obrat ve zdejším kulturním provozu. Léta se v Česku traduje, že šéfové významných institucí jsou na své posty dosazováni ze všech možných důvodů, jen ne kvůli tomu, že v oboru patří k extratřídě. Tak jak jsme to nedávno viděli během konkurzu na šéfa Národní galerie nebo zcela aktuálně při rošádě v Národním divadle. Pondělní zasedání komise pražského magistrátu hledající novou hlavu respektované Galerie hl. města Prahy mělo tento dojem vyvrátit. Jenže výsledek je opět – jemně řečeno – rozpačitý.

Do finále konkurzu se dostali odstupující šéf Moravské galerie v Brně Marek Pokorný, ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek a letitá správkyně soukromé sbírky Vladimíra Železného Magdalena Juříková. Kdyby se na klání vypsaly sázkařské kurzy, Pokorný by měl bezpochyby nejnižší: Moravskou galerii dokázal během osmi let dostat na mapu kulturní Evropy, podílel se na řadě nezapomenutelných výstav, vyvaroval se jakýchkoli skandálů a mezi zdejšími vůdčími kulturními postavami si vybudoval bez debat výjimečné postavení člověka, který ví, co, jak, s kým, proč a za co dělat.

Brněnskou instituci na sklonku léta předčasně opustil právě kvůli tomu, že chtěl své zkušenosti zužitkovat v pražské síni, která nutně potřebuje stabilizovat. Mezi zainteresovaným publikem nebylo pochyb o tom, jak výběrové řízení musí dopadnout. Přesto komise…

2012_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1733

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte