Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Mezi řádky

Neslyšný rytmus

Nedávno jsem na chalupě četla znovu Povídky malostranské. Neteř Andulka má knihu jako povinnou četbu, neustále ji odkládala, neustále s ní zápolila. Tak jsme si každou povídku přečetly spolu, přidala se dcera Ester. V slunci jsme si povídaly. Co si pod slovy představují ony, jinak vášnivé čtenářky. Proč jim postavy neožívají před očima. Je to jazykem, kterým se nemohou prokousat? Pozorovala jsem je; v tomto věku jsou dívky překrásná stvoření. Ano, jejich jazyk a svět je tak jiný. Nechtějí, aby jim ho předžvýkala společnost. Objevují své světy, ohmatávají ten náš. Ještě nevědí, že vztahy jsou minová pole. Shodly jsme se. Jsou to povídky o tragédiích i štěstí všedního dne. Někam jejich zkušenost nedosáhla. Výběr Nerudy brutálně ignoruje citlivost tohoto věku. Nerudu by člověk měl číst po čtyřicítce. Je snadné být cynický, těžké je být sentimentální. Neústupný. Ironický. Pravdivý.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2012_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte