26 C jaros R36 2012
26 C jaros R36 2012 • Autor: Respekt

Lubomír Vít je sice papírově už dávno senior, ale jeho tempo tomu rozhodně neodpovídá. Právě probděl celou noc na montáži v Bratislavě, pak jel stovky kilometrů domů do Hradce Králové, vyřídil e-maily a večer vyrazil s vnukem do skateparku. Svou firmu na dovoz a montáže gumových železničních přejezdůpostupně předává synovi, ale práce se jen tak vzdát nehodlá.

„Kladivo už ve svém věku do ruky neberu, ale práce mě mobilizuje. A hlavně baví,“ říká rozhodně muž, který za dva roky oslaví osmdesátku. A vzpomíná na dobu, kdy ho nebavilo vůbec nic, trávil celé dny napojen na přístroje a s jeho životem to šlo z kopce. Změna přišla až před třemi lety: tehdy se konečně dočkal a dostal novou ledvinu.

Na transplantaci orgánů – ať už jsou to ledviny, plíce nebo srdce – čeká v současném Česku okolo tisíce žadatelů (jen za posledních šest let provedli lékaři čtyři tisíce transplantací). Úspěšnost náročných operací stoupá a dnes se pohybuje okolo devadesáti procent. Česko patří v transplantacích k evropské špičce, přesto je tady – stejně jako všude jinde na světě – víc žadatelů než volných orgánů. A lékaři i právníci si lámou hlavu, jak do systému transplantací vnést co největší spravedlnost.

2012_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte