33 varianta
33 varianta • Autor: Respekt

Marcel řídí kamion a právě projíždí Španělskem, Jiří učí na univerzitě a bádá ve výzkumném ústavu ve Vyškově, Jan šéfuje městské policii v Jihlavě a Mirkovi sice amputovali nohu pod kolenem, ale dnes vyhrává mezinárodní golfové turnaje. Když se řekne válečný veterán, obvykle si vybavíme šedovlasého muže vzpomínajícího na bitvy z učebnic dějepisu. Jenže vojenským „vysloužilcem“ dnes může být i třicátník, který zažil těžké věci a má zbytek života před sebou. Veteráni novodobých konfliktů stáli léta mimo pozornost, ale teď se to mění.

Mít kliku

Málokdo by to nazval štěstím, Miroslav Lidinský (39) ovšem trvá na svém. „Měl jsem fakt ohromnou kliku,“ pokyvuje hlavou urostlý sportovec. Právě se vrátil z golfového tréninku do svého bytu v pražské Libni, který je ve čtvrtém patře bez výtahu. To je důležitý detail. Jako o „šťastné“ totiž Miroslav mluví o situaci z léta 2007, kdy mu při bojové akci v afghánské provincii Hílmand protitanková střela vypálená tálibánským bojovníkem utrhla kus levé nohy. „Kliku jsem měl proto, že jsem tu vůbec nemusel být, tyhle střely dokážou prorazit dvacet centimetrů kovu,“ vysvětluje bývalý policista a voják, specializací pyrotechnik. Tady doma v obývacím pokoji sedí na kolečkovém křesle, jinak ale používá i protézu či chodí o berlích. „Jel jsem tam bojovat a byl jsem k tomu i vycvičený, ale i tak to byl šok,“ říká otec šestnáctileté dcery, který dnes u Vojenské policie pracuje jako civilní zaměstnanec. Sedavou kancelářskou práci vyvažuje golfem, který mu pomohl se s novou situací vyrovnat – dnes vyhrává mezinárodní závody handicapovaných golfistů.

2012_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1735

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte