76 sloupek City Velo R18 20
76 sloupek City Velo R18 20 • Autor: Respekt

Vítejte v našem májovém cyklookénku, kde půjde samozřejmě především o lásku. Ano, o lásku ke kolu.

Láska se plíží do srdce nenápadně, jak ví každý cyklista. Pak ale může člověka zbavit rozumu. To se pozná podle toho, že se dne 1. máje ocitne na úpatí Petřína a ze všech sil se snaží vyjet k soše romantického básníka Karla Hynka Máchy. Krátce před cílem jede už na nejlehčí převod, tzv. na kašpara, a dochází mu dech. Nepřestává však volat jméno svého nejmilejšího bicyklu: Jarmilo! (Hynku, Viléme!)

Teenageři se mu vysmívají a japonští turisté ho fotografují. My se mu však nesmějme. Jeho cit vzbudilo totiž něco zvláštního, nového, romantického. Je to kolo Jarmila a také kolo Vilém a kolo Hynek. Tato kola byla vyvinuta pro ježdění po Praze, mimo jiné na Petřín, a nově uvedena na cyklotrh minulý týden, aby se tak oslavil máj, měsíc lásky k cyklistice.

Konkrétně je vyvinul pražský propagátor cyklolásky Michal Křivohlávek ze sdružení Auto*Mat. Začalo to údajně již jednoho dne v roce 1997, kdy poprvé nasedá na starší favorit opatřený sedlem typu „štika“ stejně úzkým jako tvrdým a vyjíždí do pražských ulic. Snad právě štika způsobila, že své staré kolo začal obměňovat – sedlo vyměnil za polstrovanější, pneumatiky za masivnější a odpruženější, rám za bytelnější. Až z toho byl Hynek.

Je to kolo takzvaně hybridní, polovzpřímené, pro sport i do města, na Petřín i na magistrálu, do sucha i do deště, pro který má na řetězu…

2012_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte