Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Právo na strach

63A_R09_2011_n.jpg
63A_R09_2011_n.jpg

63A_R09_2011_s.jpg
63A_R09_2011_s.jpg
Krátce před vydáním své poslední knihy Právo na návrat se Leon de Winter (57) odstěhoval s rodinou do Kalifornie. Ve své vlasti se totiž jako Žid už necítil v bezpečí. Právě všudypřítomný strach z útoků radikálních islamistů je hlavní osou, jež určuje děj jeho dva roky staré knihy: Izrael je v jeho podání územím odsouzeným k zániku, tenkým pásem, který se nezastavitelně hroutí pod neustálým tlakem sebevražedných atentátníků.

Odeon, jenž knihu před Vánocemi vydal v českém překladu, Winterův román propaguje jako apokalyptickou vizi Izraele v roce 2024. Stát se v té době scvrkl na malou oblast kolem Tel Avivu, ostatní prostor si zabrali po ničivých teroristických útocích Palestinci, kteří o ono „právo na návrat“ usilují již desítky let. Mladí Židé se stěhují pryč a v zemi už zůstává jen pár tisícovek statečných, jejichž věkový průměr se neustále zvyšuje. Hrdina knížky Bram Mannheim, někdejší profesor dějin Blízkého východu a dobrovolný řidič sanitky, se pak v této hypotetické budoucnosti pouští do záchrany svého kdysi uneseného syna, kterého islamisté hodlají vyslat na sebevražednou misi: jeho židovská krev je totiž neodhalitelná pro skenery DNA, jež hlídají pro Araby nepropustnou hranici.

To je ovšem pouhá polovina knihy. A řekněme rovnou, že kvůli řadě logických nesrovnalostí a protivnému patosu ta slabší. Než se ale Winter k onomu roku 2024 dostane, popisuje události…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1644
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte