10-kom-2_n.jpg
10-kom-2_n.jpg

„Ježiš, to já nevím,“ říká pověřený úředník na ministerstvu průmyslu a obchodu. Otázka je přitom jednoduchá. Každý dům zkolaudovaný u nás od roku 2009 musí mít takzvaný průkaz energetické náročnosti budovy a přidělené písmenko A, B nebo C, tak jako je to například u ledniček. A tak je docela logické se zeptat, jak na tom s průkazy jsme. Neví to však ani nejpovolanější osoba v zemi. Z odpovědi se to však dá tušit. Bere se to jako další papír navíc a do nízkoenergetického stavění se nikomu moc nechce. Ale musíme, protože to nařizuje Evropská unie. Což je dobře.

10-kom-2_s.jpg
10-kom-2_s.jpg
Nízkoenergetické stavění je nový obor a rozhodně ne bez problémů. Desítky specializovaných firem se těší na peníze z dotací a jsou připraveny vše utěsnit a zaizolovat až do úplné neprodyšnosti. Že to nemusí vždycky fungovat, potvrdí obyvatelé mnoha rekonstruovaných panelových domů, z nichž se staly panelové skleníky, kde se drží vlhkost a plísně. Z těch zateplených v první vlně se už dnes drolí kuličky polystyrenu, vypadají jako sníh, ale neroztají a nutí nás se zamýšlet, co s touto těžko likvidovatelnou hmotou jednou budeme dělat.

Své by řekli i lidé, kteří si postavili pasivní, tedy ten energeticky nejšetrnější dům. Provoz může být komplikovaný a úspory menší, než se čekalo. Stěny mají takové domy tlusté jako středověký hrad, jak jsou nabalené minerální vlnou, a tvary těžkopádné, krabicovité, jen aby se…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte