64A_R06_2011_n.jpg
64A_R06_2011_n.jpg
64A_R06_2011.jpg
64A_R06_2011.jpg

Zeď má přesně tu barvu, kterou má rád: žlutou, podobnou uvařenému vajíčku. Visí na ní cedulka s nápisem „doc. Kovanda Jiří, 1953“, vedle ní vidíme pár podivných předmětů, červenou lampičku, nějaký drát, stojan na lahve. Klidně by to mohla být další instalace Jiřího Kovandy. Podobná těm, na jaké se teď chodí dívat milovníci umění po celém světě. Jenže není. Pod cedulkou totiž leží upoután na lůžko sám Kovanda: jsme na traumatologickém oddělení motolské nemocnice, kam ho minulý víkend letecky přepravili z Paříže poté, co si tam po své vernisáži při pádu ze schodů zlomil pánev. „Nejlepší by bylo, kdybyste to tam vůbec nepsal. Vždyť se mi lidi budou smát!“ říká z postele Kovanda a po unavené tváři mu přeběhne úsměv.

Nadhled ke Kovandovi patří odjakživa. Právě díky němu se ve svých sedmapadesáti letech dostal na samý vrchol zdejší, a vlastně i mezinárodní výtvarné scény. Je to fascinující: léta byl naprosto neznámou postavou, pak se cosi zlomilo a jen loni měl u nás a v cizině nějakých pětatřicet výstav (včetně pařížského Centre Pompidou), z toho šest samostatných. Aktuálně vedle zmíněné nešťastné prezentace probíhá ještě jeho retrospektiva v Chebu a čerstvě mu vyšel i velký katalog. První publikace, která shrnuje jeho dosavadní tvorbu. „Kdyby se to aspoň stalo nějak hrdinsky. Ale takhle hloupě ze schodů!“

 

Tak nějak…

2011_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1746

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte